Rohm Semiconductor RB520ZS-30T2R
Part No.:
RB520ZS-30T2R
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB520ZS-30T2R.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA GMD2
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io):
100mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
460 mV @ 10 mA
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
300 nA @ 10 V
Supplier Device Package:
GMD2
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
1. How to order RB520ZS-30T2R on DeepFinds Electronics?
3. Are the RB520ZS-30T2R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RB520ZS-30T2R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RB520ZS-30T2R.
Image RB520ZS-30T2R RB520ZS8A30TE61 RB520ZS-308OPT2R RB520ZS-40T2R RB520ZS-308EPT2R
Part Number RB520ZS-30T2R RB520ZS8A30TE61 RB520ZS-308OPT2R RB520ZS-40T2R RB520ZS-308EPT2R
Series - - - - -
Package/Case 0201 (0603 Metric) 8-XFDFN 0201 (0603 Metric) 0201 (0603 Metric) 0201 (0603 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Technology Schottky Schottky Schottky Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 30 V 30 V 30 V 40 V 30 V
Current - Average Rectified (Io) 100mA 100mA 100mA 100mA 100mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 460 mV @ 10 mA 460 mV @ 10 mA 460 mV @ 10 mA 480 mV @ 10 mA 460 mV @ 10 mA
Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Current - Reverse Leakage @ Vr 300 nA @ 10 V 300 nA @ 10 V 300 nA @ 10 V 2 µA @ 40 V 300 nA @ 10 V
Qualification - - - - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package GMD2 8-HMD (1.6x0.8) GMD2 GMD2 GMD2
Operating Temperature - Junction 150°C (Max) 150°C 150°C 150°C 150°C