Rohm Semiconductor RB530SM-30FHT2R
Part No.:
RB530SM-30FHT2R
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB530SM-30FHT2R.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA EMD2
Product Status:
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io):
200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
450 mV @ 10 mA
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 10 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
1. How to order RB530SM-30FHT2R on DeepFinds Electronics?
3. Are the RB530SM-30FHT2R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RB530SM-30FHT2R?
Image RB530SM-30T2R RB530SM-40FHT2R RB530SM-30FHT2R RB530SM-40T2R
Part Number RB530SM-30T2R RB530SM-40FHT2R RB530SM-30FHT2R RB530SM-40T2R
Manufacturer Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor
Series - - - -
Package/Case SC-79, SOD-523 SC-79, SOD-523 SC-79, SOD-523 SC-79, SOD-523
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Technology Schottky Schottky Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 30 V 40 V 30 V 40 V
Current - Average Rectified (Io) 200mA 100mA 200mA 100mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 450 mV @ 10 mA 710 mV @ 100 mA 450 mV @ 10 mA 710 mV @ 100 mA
Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 10 V 15 µA @ 40 V 500 nA @ 10 V 15 µA @ 40 V
Qualification - AEC-Q101 AEC-Q101 -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package EMD2 EMD2 EMD2 EMD2
Operating Temperature - Junction 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C