E-Switch RB541A1100-16
Part No.:
RB541A1100-16
Manufacturer:
E-Switch
Category:
Rocker Switches
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB541A1100-16.pdf
Description:
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V
Manufacturer:
E-Switch
Series:
RB5
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Snap-In
Circuit:
DPST
Switch Function:
On-Off
Current Rating (Amps):
16A (AC)
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
125 V
Actuator Type:
Flat - Illuminated
Color - Actuator/Cap:
White
Actuator Marking:
No Marking
Illumination Type, Color:
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal):
125 VAC
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 30.23mm x 22.10mm
Operating Temperature:
0°C ~ 55°C
Approval Agency:
cULus, ENEC
1. How to order RB541A1100-16 on DeepFinds Electronics?
3. Are the RB541A1100-16 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RB541A1100-16?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RB541A1100-16.
Image RB541A1100 RB541A1100-16
Part Number RB541A1100 RB541A1100-16
Manufacturer E-Switch E-Switch
Series RB5 RB5
Packaging Box Box
Product Status Active Active
Mounting Type Panel Mount, Snap-In Panel Mount, Snap-In
Circuit DPST DPST
Switch Function On-Off On-Off
Current Rating (Amps) 16A (AC) 16A (AC)
Voltage Rating - AC - -
Voltage Rating - DC 125 V 125 V
Actuator Type Flat Flat - Illuminated
Color - Actuator/Cap White White
Actuator Marking No Marking No Marking
Illumination Type, Color - LED, Red
Illumination Voltage (Nominal) - 125 VAC
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features - -
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 30.23mm x 22.10mm Rectangular - 30.23mm x 22.10mm
Operating Temperature 0°C ~ 55°C 0°C ~ 55°C