Rohm Semiconductor RB561SS-40T2R
Part No.:
RB561SS-40T2R
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB561SS-40T2R.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA KMD2
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
560 mV @ 500 mA
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
80 µA @ 40 V
Supplier Device Package:
KMD2
Operating Temperature - Junction:
125°C
1. How to order RB561SS-40T2R on DeepFinds Electronics?
3. Are the RB561SS-40T2R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RB561SS-40T2R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RB561SS-40T2R.
Image RB561SS-40T2R
Part Number RB561SS-40T2R
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case 0603 (1608 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V
Current - Average Rectified (Io) 500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 560 mV @ 500 mA
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 80 µA @ 40 V
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package KMD2
Operating Temperature - Junction 125°C