Rohm Semiconductor RB706D-40T146
Part No.:
RB706D-40T146
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB706D-40T146.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTT 40V 15MA SMD3
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
15mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
370 mV @ 1 mA
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 10 V
Operating Temperature - Junction:
125°C (Max)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMD3
1. How to order RB706D-40T146 on DeepFinds Electronics?
3. Are the RB706D-40T146 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RB706D-40T146?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RB706D-40T146.
Image RB706D-40T146 RB706D-40FHT146
Part Number RB706D-40T146 RB706D-40FHT146
Manufacturer Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor
Series - -
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Not For New Designs
Diode Configuration 1 Pair Series Connection 1 Pair Series Connection
Technology Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V 40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 15mA 30mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 370 mV @ 1 mA 370 mV @ 1 mA
Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 10 V 1 µA @ 10 V
Operating Temperature - Junction 125°C (Max) 125°C (Max)