Rohm Semiconductor RB706UM-40TL
Part No.:
RB706UM-40TL
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Diode Arrays
Package:
SC-85
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB706UM-40TL.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOT 40V 30MA UMD3F
Shipping
Inventory:987
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
SC-85
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
30mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
370 mV @ 1 mA
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 30 V
Operating Temperature - Junction:
125°C (Max)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
UMD3F
1. How to order RB706UM-40TL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RB706UM-40TL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RB706UM-40TL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RB706UM-40TL.
Image RB706UM-40TL RB706UM-40FHTL
Part Number RB706UM-40TL RB706UM-40FHTL
Manufacturer Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor
Series - -
Package/Case SC-85 SC-85
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Not For New Designs
Diode Configuration 1 Pair Series Connection 1 Pair Series Connection
Technology Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V 40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 30mA 30mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 370 mV @ 1 mA 370 mV @ 1 mA
Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 30 V 1 µA @ 30 V
Operating Temperature - Junction 125°C (Max) 125°C (Max)