Rohm Semiconductor RB715FM-40T106
Part No.:
RB715FM-40T106
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Diode Arrays
Package:
SC-70, SOT-323
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRB715FM-40T106.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 40V 30MA SOT323
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
SC-70, SOT-323
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
30mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
370 mV @ 1 mA
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 10 V
Operating Temperature - Junction:
150°C
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-323
1. How to order RB715FM-40T106 on DeepFinds Electronics?
3. Are the RB715FM-40T106 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RB715FM-40T106?
Image RB715FM-40T106 RB715FM-40FHT106
Part Number RB715FM-40T106 RB715FM-40FHT106
Manufacturer Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor
Series - -
Package/Case SC-70, SOT-323 SC-70, SOT-323
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V 40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 30mA 30mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 370 mV @ 1 mA 370 mV @ 1 mA
Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 10 V 1 µA @ 10 V
Operating Temperature - Junction 150°C 150°C