Sullins Connector Solutions RBC43HEYS
Part No.:
RBC43HEYS
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Category:
Edgeboard Connectors
Package:
Description:
CONN EDGE DUAL FMALE 43POS 0.100
Manufacturer:
Sullins Connector Solutions
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Card Type:
Non Specified - Dual Edge
Gender:
Female
Number of Positions/Bay/Row:
Number of Positions:
43
Card Thickness:
0.062" (1.57mm)
Number of Rows:
1
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Read Out:
Single
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Contact Material:
Phosphor Bronze
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
10.0µin (0.25µm)
Contact Type:
Cantilever
Color:
Green
Flange Feature:
Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C
1. How to order RBC43HEYS on DeepFinds Electronics?
3. Are the RBC43HEYS price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RBC43HEYS?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RBC43HEYS.
7.How to contact us to get technical supports, such as RBC43HEYS pin diagram, RBC43HEYS datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RBC43HEYS
Part Number RBC43HEYS
Manufacturer Sullins Connector Solutions
Series -
Packaging Tray
Product Status Active
Card Type Non Specified - Dual Edge
Gender Female
Number of Positions/Bay/Row -
Number of Positions 43
Card Thickness 0.062" (1.57mm)
Number of Rows 1
Pitch 0.100" (2.54mm)
Read Out Single
Features -
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Contact Material Phosphor Bronze
Contact Finish Gold
Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm)
Contact Type Cantilever
Color Green
Flange Feature Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature -65°C ~ 125°C