Rohm Semiconductor RBE05AS20AT2R
Part No.:
RBE05AS20AT2R
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Diodes
Package:
2-SMD, No Lead
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRBE05AS20AT2R.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 20V 500MA VML2
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
2-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
20 V
Current - Average Rectified (Io):
500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
530 mV @ 500 mA
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
150 µA @ 20 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
VML2
Operating Temperature - Junction:
125°C
1. How to order RBE05AS20AT2R on DeepFinds Electronics?
3. Are the RBE05AS20AT2R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RBE05AS20AT2R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RBE05AS20AT2R.
Image RBE05AS20AT2R
Part Number RBE05AS20AT2R
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case 2-SMD, No Lead
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 20 V
Current - Average Rectified (Io) 500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 530 mV @ 500 mA
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 150 µA @ 20 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package VML2
Operating Temperature - Junction 125°C