Rohm Semiconductor RBE05SM20AT2RB
Part No.:
RBE05SM20AT2RB
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Diodes
Package:
SC-79, SOD-523
Description:
DIODE SCHOTTKY 20V 500MA EMD2
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
SC-79, SOD-523
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
20 V
Current - Average Rectified (Io):
500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
530 mV @ 500 mA
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
150 µA @ 20 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
EMD2
Operating Temperature - Junction:
125°C
1. How to order RBE05SM20AT2RB on DeepFinds Electronics?
3. Are the RBE05SM20AT2RB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RBE05SM20AT2RB?
Image RBE05SM20AT2RB
Part Number RBE05SM20AT2RB
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case SC-79, SOD-523
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 20 V
Current - Average Rectified (Io) 500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 530 mV @ 500 mA
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 150 µA @ 20 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package EMD2
Operating Temperature - Junction 125°C