Rohm Semiconductor RBQ10NS100ATL
Part No.:
RBQ10NS100ATL
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRBQ10NS100ATL.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTT 100V 10A LPDS
Shipping
Inventory:923
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
770 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
80 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:
150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
LPDS
1. How to order RBQ10NS100ATL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RBQ10NS100ATL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RBQ10NS100ATL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RBQ10NS100ATL.
Image RBQ10NS100ATL
Part Number RBQ10NS100ATL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 770 mV @ 5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 80 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction 150°C