Rohm Semiconductor RBQ10NS45ATL
Part No.:
RBQ10NS45ATL
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRBQ10NS45ATL.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTT 45V 10A LPDS
Shipping
Inventory:126
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
650 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
70 µA @ 45 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
LPDS
1. How to order RBQ10NS45ATL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RBQ10NS45ATL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RBQ10NS45ATL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RBQ10NS45ATL.
Image RBQ10NS45ATL
Part Number RBQ10NS45ATL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 650 mV @ 5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 70 µA @ 45 V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)