Rohm Semiconductor RBQ10T45ANZC9
Part No.:
RBQ10T45ANZC9
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRBQ10T45ANZC9.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 45V 10A TO220FN
Shipping
Inventory:997
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
650 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
70 µA @ 45 V
Operating Temperature - Junction:
150°C
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220FN
1. How to order RBQ10T45ANZC9 on DeepFinds Electronics?
3. Are the RBQ10T45ANZC9 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RBQ10T45ANZC9?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RBQ10T45ANZC9.
Image RBQ10T45ANZC9
Part Number RBQ10T45ANZC9
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-220-3 Full Pack
Packaging Tube
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 650 mV @ 5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 70 µA @ 45 V
Operating Temperature - Junction 150°C