Rohm Semiconductor RBQ10T65ANZC9
Part No.:
RBQ10T65ANZC9
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRBQ10T65ANZC9.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 65V 10A TO220FN
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
65 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
690 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
70 µA @ 65 V
Operating Temperature - Junction:
150°C
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220FN
1. How to order RBQ10T65ANZC9 on DeepFinds Electronics?
3. Are the RBQ10T65ANZC9 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RBQ10T65ANZC9?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RBQ10T65ANZC9.
Image RBQ10T65ANZC9
Part Number RBQ10T65ANZC9
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-220-3 Full Pack
Packaging Tube
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 65 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 690 mV @ 5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 70 µA @ 65 V
Operating Temperature - Junction 150°C