Rohm Semiconductor RBQ20BM65AFHTL
Part No.:
RBQ20BM65AFHTL
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRBQ20BM65AFHTL.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOT 65V 20A TO-252
Shipping
Inventory:654
Package/Case:
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
65 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
630 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 65 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
TO-252
1. How to order RBQ20BM65AFHTL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RBQ20BM65AFHTL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RBQ20BM65AFHTL?
Image RBQ20BM65AFHTL
Part Number RBQ20BM65AFHTL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 65 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 630 mV @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 µA @ 65 V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)