Rohm Semiconductor RBQ20NS45ATL
Part No.:
RBQ20NS45ATL
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRBQ20NS45ATL.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTT 45V 20A LPDS
Shipping
Inventory:853
Package/Case:
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
650 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
140 µA @ 45 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
Supplier Device Package:
LPDS
1. How to order RBQ20NS45ATL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RBQ20NS45ATL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RBQ20NS45ATL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RBQ20NS45ATL.
Image RBQ20NS45ATL
Part Number RBQ20NS45ATL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 650 mV @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 140 µA @ 45 V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)