Rohm Semiconductor RBQ20NS65AFHTL
Part No.:
RBQ20NS65AFHTL
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRBQ20NS65AFHTL.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTT 65V 20A LPDS
Package/Case:
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
65 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
690 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
140 µA @ 65 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
LPDS
1. How to order RBQ20NS65AFHTL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RBQ20NS65AFHTL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RBQ20NS65AFHTL?
Image RBQ20NS65AFHTL
Part Number RBQ20NS65AFHTL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 65 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 690 mV @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 140 µA @ 65 V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)