Rohm Semiconductor RBQ20NS65ATL
Part No.:
RBQ20NS65ATL
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRBQ20NS65ATL.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTT 65V 10A LPDS
Shipping
Inventory:300
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
65 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
690 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
140 µA @ 65 V
Operating Temperature - Junction:
150°C
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
LPDS
1. How to order RBQ20NS65ATL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RBQ20NS65ATL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RBQ20NS65ATL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RBQ20NS65ATL.
Image RBQ20NS65ATL
Part Number RBQ20NS65ATL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 65 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 690 mV @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 140 µA @ 65 V
Operating Temperature - Junction 150°C