Rohm Semiconductor RBR10BGE40ATL
Part No.:
RBR10BGE40ATL
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRBR10BGE40ATL.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 40V 10A TO252GE
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
620 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
120 µA @ 40 V
Operating Temperature - Junction:
150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-252GE
1. How to order RBR10BGE40ATL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RBR10BGE40ATL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RBR10BGE40ATL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RBR10BGE40ATL.
Image RBR10BGE40ATL
Part Number RBR10BGE40ATL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 620 mV @ 5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 120 µA @ 40 V
Operating Temperature - Junction 150°C