Rohm Semiconductor RBR10BGE60ATL
Part No.:
RBR10BGE60ATL
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRBR10BGE60ATL.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 60V 10A TO252GE
Product Status:
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
650 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction:
150°C
Supplier Device Package:
TO-252GE
1. How to order RBR10BGE60ATL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RBR10BGE60ATL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RBR10BGE60ATL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RBR10BGE60ATL.
Image RBR10BGE60ATL
Part Number RBR10BGE60ATL
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 650 mV @ 5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction 150°C