Rohm Semiconductor RBR10BM40ATL
Part No.:
RBR10BM40ATL
Description:
DIODE ARRAY SCHOT 40V 10A TO-252
Shipping
Inventory:145
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
620 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
120 µA @ 40 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
Supplier Device Package:
TO-252
1. How to order RBR10BM40ATL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RBR10BM40ATL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RBR10BM40ATL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RBR10BM40ATL.
Image RBR10BM40ATL
Part Number RBR10BM40ATL
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 620 mV @ 5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 120 µA @ 40 V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)