Rohm Semiconductor RBR10BM60AFHTL
Part No.:
RBR10BM60AFHTL
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRBR10BM60AFHTL.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOT 60V 10A TO-252
Product Status:
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
650 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
TO-252
1. How to order RBR10BM60AFHTL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RBR10BM60AFHTL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RBR10BM60AFHTL?
Image RBR10BM60AFHTL
Part Number RBR10BM60AFHTL
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 650 mV @ 5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)