Rohm Semiconductor RBR10NS40AFHTL
Part No.:
RBR10NS40AFHTL
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRBR10NS40AFHTL.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTT 40V 10A LPDS
Shipping
Inventory:820
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
620 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
8.9 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
120 µA @ 40 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
LPDS
1. How to order RBR10NS40AFHTL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RBR10NS40AFHTL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RBR10NS40AFHTL?
Image RBR10NS40AFHTL
Part Number RBR10NS40AFHTL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 620 mV @ 5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 8.9 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 120 µA @ 40 V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)