Rohm Semiconductor RBR10NS40ATL
Part No.:
RBR10NS40ATL
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRBR10NS40ATL.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V 5A LPDS
Shipping
Inventory:909
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
620 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
120 µA @ 40 V
Operating Temperature - Junction:
150°C
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
LPDS
1. How to order RBR10NS40ATL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RBR10NS40ATL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RBR10NS40ATL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RBR10NS40ATL.
Image RBR10NS40ATL
Part Number RBR10NS40ATL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 620 mV @ 5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 120 µA @ 40 V
Operating Temperature - Junction 150°C