Rohm Semiconductor RBR10T60ANZC9
Part No.:
RBR10T60ANZC9
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRBR10T60ANZC9.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 60V 5A TO-220FN
Shipping
Inventory:760
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Cut Tape (CT)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
650 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction:
150°C
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220FN
1. How to order RBR10T60ANZC9 on DeepFinds Electronics?
3. Are the RBR10T60ANZC9 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RBR10T60ANZC9?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RBR10T60ANZC9.
Image RBR10T60ANZC9
Part Number RBR10T60ANZC9
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-220-3 Full Pack
Packaging Cut Tape (CT)
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 650 mV @ 5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction 150°C