Rohm Semiconductor RBR15BGE30ATL
Part No.:
RBR15BGE30ATL
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRBR15BGE30ATL.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 30V 15A TO252GE
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
510 mV @ 7.5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 30 V
Operating Temperature - Junction:
150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-252GE
1. How to order RBR15BGE30ATL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RBR15BGE30ATL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RBR15BGE30ATL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RBR15BGE30ATL.
Image RBR15BGE30ATL
Part Number RBR15BGE30ATL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 30 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 510 mV @ 7.5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 µA @ 30 V
Operating Temperature - Junction 150°C