Rohm Semiconductor RBR15BGE60ATL
Part No.:
RBR15BGE60ATL
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRBR15BGE60ATL.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 60V 15A TO252GE
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
580 mV @ 7.5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
400 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction:
150°C
Supplier Device Package:
TO-252GE
1. How to order RBR15BGE60ATL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RBR15BGE60ATL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RBR15BGE60ATL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RBR15BGE60ATL.
Image RBR15BGE60ATL
Part Number RBR15BGE60ATL
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 580 mV @ 7.5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 400 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction 150°C