Rohm Semiconductor RBR15BM30AFHTL
Part No.:
RBR15BM30AFHTL
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRBR15BM30AFHTL.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOT 30V 15A TO-252
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
510 mV @ 7.5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 30 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-252
1. How to order RBR15BM30AFHTL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RBR15BM30AFHTL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RBR15BM30AFHTL?
Image RBR15BM30AFHTL
Part Number RBR15BM30AFHTL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 30 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 510 mV @ 7.5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 µA @ 30 V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)