Rohm Semiconductor RBR15BM60AFHTL
Part No.:
RBR15BM60AFHTL
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRBR15BM60AFHTL.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOT 60V 15A TO-252
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
580 mV @ 7.5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
400 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Supplier Device Package:
TO-252
1. How to order RBR15BM60AFHTL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RBR15BM60AFHTL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RBR15BM60AFHTL?
Image RBR15BM60AFHTL
Part Number RBR15BM60AFHTL
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 580 mV @ 7.5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 400 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)