Rohm Semiconductor RBR20NS60AFHTL
Part No.:
RBR20NS60AFHTL
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRBR20NS60AFHTL.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTT 60V 20A LPDS
Shipping
Inventory:853
Package/Case:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
640 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
400 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
Supplier Device Package:
LPDS
1. How to order RBR20NS60AFHTL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RBR20NS60AFHTL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RBR20NS60AFHTL?
Image RBR20NS60AFHTL
Part Number RBR20NS60AFHTL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 640 mV @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 400 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)