Rohm Semiconductor RBR2MM60ATFTR
Part No.:
RBR2MM60ATFTR
Category:
Single Diodes
Package:
SOD-123F
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRBR2MM60ATFTR.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 2A PMDU
Package/Case:
SOD-123F
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io):
2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
650 mV @ 2 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
75 µA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F:
Supplier Device Package:
PMDU
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
1. How to order RBR2MM60ATFTR on DeepFinds Electronics?
3. Are the RBR2MM60ATFTR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RBR2MM60ATFTR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RBR2MM60ATFTR.
Image RBR2MM60ATFTR
Part Number RBR2MM60ATFTR
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case SOD-123F
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V
Current - Average Rectified (Io) 2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 650 mV @ 2 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 75 µA @ 60 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade Automotive
Qualification AEC-Q101
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package PMDU
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)