Rohm Semiconductor RBR30T60ANZC9
Part No.:
RBR30T60ANZC9
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRBR30T60ANZC9.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 60V 15A TO220FN
Shipping
Inventory:898
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Cut Tape (CT)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
670 mV @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
600 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction:
150°C
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220FN
1. How to order RBR30T60ANZC9 on DeepFinds Electronics?
3. Are the RBR30T60ANZC9 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RBR30T60ANZC9?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RBR30T60ANZC9.
Image RBR30T60ANZC9
Part Number RBR30T60ANZC9
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-220-3 Full Pack
Packaging Cut Tape (CT)
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 670 mV @ 15 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 600 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction 150°C