Rohm Semiconductor RBR3MM40BTFTR
Part No.:
RBR3MM40BTFTR
Category:
Single Diodes
Package:
SOD-123F
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRBR3MM40BTFTR.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 3A PMDU
Package/Case:
SOD-123F
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
580 mV @ 3 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:
Supplier Device Package:
PMDU
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
1. How to order RBR3MM40BTFTR on DeepFinds Electronics?
3. Are the RBR3MM40BTFTR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RBR3MM40BTFTR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RBR3MM40BTFTR.
Image RBR3MM40BTFTR
Part Number RBR3MM40BTFTR
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case SOD-123F
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V
Current - Average Rectified (Io) 3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 580 mV @ 3 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade Automotive
Qualification AEC-Q101
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package PMDU
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)