Rohm Semiconductor RCD050N20TL
Part No.:
RCD050N20TL
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRCD050N20TL.pdf
Description:
MOSFET N-CH 200V 5A CPT3
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Last Time Buy
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
618mOhm @ 2.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5.25V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
9 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
380 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
20W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
CPT3
1. How to order RCD050N20TL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RCD050N20TL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RCD050N20TL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RCD050N20TL.
Image RCD050N20TL
Part Number RCD050N20TL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Last Time Buy
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 618mOhm @ 2.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5.25V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 9 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 380 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 20W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)