Carlo Gavazzi Inc. RCI002A12V
Part No.:
RCI002A12V
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRCI002A12V.pdf
Description:
INDUSTRIAL RELAY
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Series:
RCI
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Socketable
Coil Voltage:
12VAC
Contact Form:
DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current):
10 A
Switching Voltage:
250VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching:
Coil Current:
667 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Lighted Indicator, Mechanical Indicator, Test Button
Termination Style:
Plug In, 8 Pin (Octal)
Seal Rating:
Coil Insulation:
Must Operate Voltage:
9.6 VAC
Must Release Voltage:
3.6 VAC
Operate Time:
20 ms
Release Time:
20 ms
Operating Temperature:
-40°C ~ 55°C
Contact Material:
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Relay Type:
General Purpose
Grade:
Qualification:
1. How to order RCI002A12V on DeepFinds Electronics?
3. Are the RCI002A12V price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RCI002A12V?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RCI002A12V.
7.How to contact us to get technical supports, such as RCI002A12V pin diagram, RCI002A12V datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RCI002A12V
Part Number RCI002A12V
Manufacturer Carlo Gavazzi Inc.
Series RCI
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Mounting Type Socketable
Coil Voltage 12VAC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) 10 A
Switching Voltage 250VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching -
Coil Current 667 mA
Coil Type Non Latching
Features Lighted Indicator, Mechanical Indicator, Test Button
Termination Style Plug In, 8 Pin (Octal)
Seal Rating -
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 9.6 VAC
Must Release Voltage 3.6 VAC
Operate Time 20 ms
Release Time 20 ms
Operating Temperature -40°C ~ 55°C