Rohm Semiconductor RCJ510N25TL
Part No.:
RCJ510N25TL
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRCJ510N25TL.pdf
Description:
MOSFET N-CH 250V 51A LPTS
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
250 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
51A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
65mOhm @ 25.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
120 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
7000 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
1.56W (Ta), 40W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
LPTS
1. How to order RCJ510N25TL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RCJ510N25TL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RCJ510N25TL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RCJ510N25TL.
Image RCJ510N25TL
Part Number RCJ510N25TL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 250 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 51A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 65mOhm @ 25.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 120 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7000 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.56W (Ta), 40W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)