CIT Relay and Switch RD10AA10CVAT
Part No.:
RD10AA10CVAT
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
DIP Switches
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRD10AA10CVAT.pdf
Description:
SW ROTARY DIP BCD COMP 0.15A 50V
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
RD10
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Circuit:
BCD Complement
Number of Positions:
10
Current Rating (Amps):
150mA
Voltage Rating:
50VDC
Actuator Type:
Rotary for Tool
Actuator Level:
Flush, Recessed
Contact Material:
Copper Alloy
Contact Finish:
Gold
Height Above Board:
0.394" (10.00mm)
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Termination Style:
PC Pin
Pitch:
0.100" (2.54mm), Full
Washable:
Yes
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
1. How to order RD10AA10CVAT on DeepFinds Electronics?
3. Are the RD10AA10CVAT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RD10AA10CVAT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RD10AA10CVAT.
Image RD10AA10CVAT
Part Number RD10AA10CVAT
Manufacturer CIT Relay and Switch
Series RD10
Packaging Tube
Product Status Active
Circuit BCD Complement
Number of Positions 10
Current Rating (Amps) 150mA
Voltage Rating 50VDC
Actuator Type Rotary for Tool
Actuator Level Flush, Recessed
Contact Material Copper Alloy
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Termination Style PC Pin
Pitch 0.100" (2.54mm), Full
Washable Yes
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C