onsemi RD2006LS-S-SB5
Part No.:
RD2006LS-S-SB5
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2 Full Pack
Description:
FRD 20A 600V
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-220-2 Full Pack
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
Current - Average Rectified (Io):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.75 V @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220FI(LS)-SB
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)
1. How to order RD2006LS-S-SB5 on DeepFinds Electronics?
3. Are the RD2006LS-S-SB5 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RD2006LS-S-SB5?
Image RD2006LS-S-SB5 RD2006LS-SB5
Part Number RD2006LS-S-SB5 RD2006LS-SB5
Manufacturer onsemi onsemi
Series - -
Package/Case TO-220-2 Full Pack TO-220-2 Full Pack
Packaging Bulk Tube
Product Status Active Obsolete
Technology Standard Standard
Current - Average Rectified (Io) 20A 20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.75 V @ 20 A 1.75 V @ 20 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 50 ns 50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 600 V 100 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F - -
Grade - -
Qualification - -
Mounting Type Through Hole Through Hole
Supplier Device Package TO-220FI(LS)-SB TO-220FI(LS)-SB
Operating Temperature - Junction 150°C (Max) 150°C (Max)