Rohm Semiconductor RD3S100AAFRATL
Part No.:
RD3S100AAFRATL
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRD3S100AAFRATL.pdf
Description:
MOSFET N-CH 190V 10A TO252
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
190 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
10A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
182mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
52 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2000 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
85W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-252
1. How to order RD3S100AAFRATL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RD3S100AAFRATL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RD3S100AAFRATL?
Image RD3S100AAFRATL
Part Number RD3S100AAFRATL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 190 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 182mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 52 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2000 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 85W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)