Rohm Semiconductor RDD020N60TL
Part No.:
RDD020N60TL
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRDD020N60TL.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 2A CPT3
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Last Time Buy
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
2A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
Vgs(th) (Max) @ Id:
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
20W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
CPT3
1. How to order RDD020N60TL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RDD020N60TL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RDD020N60TL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RDD020N60TL.
Image RDD020N60TL
Part Number RDD020N60TL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Last Time Buy
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs -
Vgs(th) (Max) @ Id -
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs -
Vgs (Max) ±30V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 20W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)