Rohm Semiconductor RDX100N60FU6
Part No.:
RDX100N60FU6
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRDX100N60FU6.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 10A TO220FM
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
10A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
650mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
45 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1600 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
45W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220FM
1. How to order RDX100N60FU6 on DeepFinds Electronics?
3. Are the RDX100N60FU6 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RDX100N60FU6?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RDX100N60FU6.
Image RDX100N60FU6
Part Number RDX100N60FU6
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-220-3 Full Pack
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 650mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 45 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1600 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 45W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)