Rohm Semiconductor RFN10T2DNZC9
Part No.:
RFN10T2DNZC9
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRFN10T2DNZC9.pdf
Description:
DIODE ARRAY GP 200V 10A TO-220FN
Shipping
Inventory:894
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
980 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
25 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction:
150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220FN
1. How to order RFN10T2DNZC9 on DeepFinds Electronics?
3. Are the RFN10T2DNZC9 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RFN10T2DNZC9?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RFN10T2DNZC9.
Image RFN10T2DNZC9
Part Number RFN10T2DNZC9
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-220-3 Full Pack
Packaging Tube
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 980 mV @ 5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 25 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction 150°C