Rohm Semiconductor RGC80TSX8RGC11
Part No.:
RGC80TSX8RGC11
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRGC80TSX8RGC11.pdf
Description:
IGBT TRENCH FLD 1800V 80A TO247N
Shipping
Inventory:880
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
1800 V
Current - Collector (Ic) (Max):
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
5V @ 15V, 40A
Power - Max:
535 W
Switching Energy:
1.85mJ (on), 1.6mJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
468 nC
Td (on/off) @ 25°C:
80ns/565ns
Test Condition:
600V, 40A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-247N
1. How to order RGC80TSX8RGC11 on DeepFinds Electronics?
3. Are the RGC80TSX8RGC11 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RGC80TSX8RGC11?
Image RGC80TSX8RGC11
Part Number RGC80TSX8RGC11
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Active
IGBT Type Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1800 V
Current - Collector (Ic) (Max) 80 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 5V @ 15V, 40A
Power - Max 535 W
Switching Energy 1.85mJ (on), 1.6mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 468 nC
Td (on/off) @ 25°C 80ns/565ns
Test Condition 600V, 40A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)