Rohm Semiconductor RGPR30NS40HRTL
Part No.:
RGPR30NS40HRTL
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRGPR30NS40HRTL.pdf
Description:
IGBT 430V 30A IGNITION LPDS
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
430 V
Current - Collector (Ic) (Max):
30 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.0V @ 5V, 10A
Power - Max:
125 W
Switching Energy:
Input Type:
Standard
Gate Charge:
22 nC
Td (on/off) @ 25°C:
500ns/4µs
Test Condition:
300V, 8A, 100Ohm, 5V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
LPDS
1. How to order RGPR30NS40HRTL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RGPR30NS40HRTL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RGPR30NS40HRTL?
Image RGPR30NS40HRTL
Part Number RGPR30NS40HRTL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 430 V
Current - Collector (Ic) (Max) 30 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.0V @ 5V, 10A
Power - Max 125 W
Switching Energy -
Input Type Standard
Gate Charge 22 nC
Td (on/off) @ 25°C 500ns/4µs
Test Condition 300V, 8A, 100Ohm, 5V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)