Rohm Semiconductor RGT30NL65DGTL
Part No.:
RGT30NL65DGTL
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRGT30NL65DGTL.pdf
Description:
IGBT TRENCH FIELD 650V 30A LPDS
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
30 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
45 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 15A
Power - Max:
133 W
Switching Energy:
Input Type:
Standard
Gate Charge:
32 nC
Td (on/off) @ 25°C:
18ns/64ns
Test Condition:
400V, 15A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
55 ns
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
LPDS
1. How to order RGT30NL65DGTL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RGT30NL65DGTL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RGT30NL65DGTL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RGT30NL65DGTL.
Image RGT30NL65DGTL
Part Number RGT30NL65DGTL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
IGBT Type Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
Current - Collector (Ic) (Max) 30 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 45 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 15A
Power - Max 133 W
Switching Energy -
Input Type Standard
Gate Charge 32 nC
Td (on/off) @ 25°C 18ns/64ns
Test Condition 400V, 15A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 55 ns
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)