Rohm Semiconductor RGT8NS65DGTL
Part No.:
RGT8NS65DGTL
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRGT8NS65DGTL.pdf
Description:
IGBT TRENCH FIELD 650V 8A LPDS
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
8 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
12 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 4A
Power - Max:
65 W
Switching Energy:
Input Type:
Standard
Gate Charge:
13.5 nC
Td (on/off) @ 25°C:
17ns/69ns
Test Condition:
400V, 4A, 50Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
40 ns
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
LPDS
1. How to order RGT8NS65DGTL on DeepFinds Electronics?
3. Are the RGT8NS65DGTL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RGT8NS65DGTL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RGT8NS65DGTL.
Image RGT8NS65DGTL
Part Number RGT8NS65DGTL
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
IGBT Type Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
Current - Collector (Ic) (Max) 8 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 12 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 4A
Power - Max 65 W
Switching Energy -
Input Type Standard
Gate Charge 13.5 nC
Td (on/off) @ 25°C 17ns/69ns
Test Condition 400V, 4A, 50Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 40 ns
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)