Rohm Semiconductor RGTH40TS65DGC11
Part No.:
RGTH40TS65DGC11
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRGTH40TS65DGC11.pdf
Description:
IGBT TRNCH FIELD 650V 40A TO247N
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Not For New Designs
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
80 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
2.1V @ 15V, 20A
Power - Max:
144 W
Switching Energy:
Input Type:
Standard
Gate Charge:
40 nC
Td (on/off) @ 25°C:
22ns/73ns
Test Condition:
400V, 20A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
58 ns
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-247N
1. How to order RGTH40TS65DGC11 on DeepFinds Electronics?
3. Are the RGTH40TS65DGC11 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RGTH40TS65DGC11?
Image RGTH40TS65DGC11
Part Number RGTH40TS65DGC11
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Not For New Designs
IGBT Type Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
Current - Collector (Ic) (Max) 40 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 80 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 20A
Power - Max 144 W
Switching Energy -
Input Type Standard
Gate Charge 40 nC
Td (on/off) @ 25°C 22ns/73ns
Test Condition 400V, 20A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 58 ns
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)