Rohm Semiconductor RGTV60TS65GC11
Part No.:
RGTV60TS65GC11
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRGTV60TS65GC11.pdf
Description:
IGBT TRNCH FIELD 650V 60A TO247N
Shipping
Inventory:157
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.9V @ 15V, 30A
Power - Max:
194 W
Switching Energy:
570µJ (on), 500µJ (off)
Gate Charge:
64 nC
Td (on/off) @ 25°C:
33ns/105ns
Test Condition:
400V, 30A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)
TO-247N
1. How to order RGTV60TS65GC11 on DeepFinds Electronics?
3. Are the RGTV60TS65GC11 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RGTV60TS65GC11?
Image RGTV60TS65GC11
Part Number RGTV60TS65GC11
IGBT Type Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
Current - Collector (Ic) (Max) 60 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.9V @ 15V, 30A
Power - Max 194 W
Switching Energy 570µJ (on), 500µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 64 nC
Td (on/off) @ 25°C 33ns/105ns
Test Condition 400V, 30A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)