Rohm Semiconductor RGW60TS65DGC11
Part No.:
RGW60TS65DGC11
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRGW60TS65DGC11.pdf
Description:
IGBT TRNCH FIELD 650V 60A TO247N
Shipping
Inventory:450
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Not For New Designs
IGBT Type:
Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
650 V
Current - Collector (Ic) (Max):
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
1.9V @ 15V, 30A
Power - Max:
178 W
Switching Energy:
480µJ (on), 490µJ (off)
Input Type:
Standard
Gate Charge:
84 nC
Td (on/off) @ 25°C:
37ns/114ns
Test Condition:
400V, 30A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr):
92 ns
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-247N
1. How to order RGW60TS65DGC11 on DeepFinds Electronics?
3. Are the RGW60TS65DGC11 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RGW60TS65DGC11?
Image RGW60TS65DGC11
Part Number RGW60TS65DGC11
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Product Status Not For New Designs
IGBT Type Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
Current - Collector (Ic) (Max) 60 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.9V @ 15V, 30A
Power - Max 178 W
Switching Energy 480µJ (on), 490µJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 84 nC
Td (on/off) @ 25°C 37ns/114ns
Test Condition 400V, 30A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) 92 ns
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)