KYOCERA AVX RHA1009100M125B
Part No.:
RHA1009100M125B
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Aluminum - Polymer Capacitors
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsRHA1009100M125B.pdf
Description:
CAP ALUM HYBRID 10UF 20% 125V TH
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
RHA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Hybrid
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
125 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
90mOhm
Lifetime @ Temp.:
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ratings:
Applications:
General Purpose
Features:
Ripple Current @ Low Frequency:
60 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
1.2 A @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size:
Mounting Type:
Through Hole
1. How to order RHA1009100M125B on DeepFinds Electronics?
3. Are the RHA1009100M125B price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RHA1009100M125B?
Image RHA1009100M125B
Part Number RHA1009100M125B
Manufacturer KYOCERA AVX
Series RHA
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Hybrid
Capacitance 10 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 125 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 90mOhm
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ratings -
Applications General Purpose
Features -
Ripple Current @ Low Frequency 60 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.2 A @ 100 kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)